Učebnice PATOLOGIE

Internetové stránky učebnice PATOLOGIE

MUDr. Michaela Bártů

Vystudovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze a po jejím ukončení v roce 2016 nastoupila na Ústav patologie 1. LF UK a VFN. Je členem vědecké skupiny prof. Dundra a kromě přípravy na atestaci se také zabývá výukou studentů všeobecného i zubního lékařství. V současnosti dokončuje postgraduální studium v Biomedicíně se zaměřením na transkripční faktor HNF1B a jeho účast na kancerogenezi vybraných solidních nádorů a je spoluautorkou desítky článků v impaktovaných časopisech.

OSOBNÍ KOMENTÁŘ K UČEBNICI

Měla jsem to štěstí podílet se s prof. Dundrem a doc. Němejcovou na tvorbě kapitoly o gynekopatologii, za což jim tímto moc děkuji. Patologie sama o sobě je obor s obrovským záběrem, což z ní dělá nejen neskutečně zajímavý a rozmanitý obor, ale také jednu z hlavních nočních můr studentů 3. ročníku. Proto doufám, že vám všem bude tato nová učebnice sloužit jako spolehlivý průvodce všemi novými pojmy a klasifikacemi, a že si z patologie odnesete nejen traumatické zážitky, ale především dobrý základ pro všechny další předměty nadcházejícího studia.

CO DĚLÁ, KDYŽ NEDĚLÁ

Většinu volného času trávím potlačováním nutkání otevřít pracovní email. Zbytek pozornosti dělím mezi knihy, komiksy a sledování televizních seriálů a filmů, což bohužel zabírá víc času, než jsem ochotná přiznat. Ráda se ztrácím v horách, v lese, u jezer a řek – prakticky kdekoliv, kde je co nejméně lidí. Pro ty vzácné okamžiky, kdy se aktivně nevyhýbám sportu, vyrážíme na kolo anebo plavat. Když už občas máme pocit, že jsme toho doma u Netflixu proseděli moc, pod pohrůžkou násilí ráda vytahuji partnera do divadla anebo na balet.

OSOBNÍ KRÉDO/MOTTO

“If you trust in yourself… and believe in your dreams… and follow your star… you’ll still get beaten by people who spent their time working hard and learning things and weren’t so lazy.”

VZKAZ AKTUÁLNÍM STUDENTŮM PATOLOGIE

Ne, všechny ty leukémie si vážně nezapamatujete, a ano, těch klasifikací je všude vážně až moc a smysl někdy úplně nedávají. Slibuji ale, že čím víc času tomu věnujete, tím snazší pro vás bude probrat se tím v klinických ročnících.

PROČ SE VĚNOVAT PATOLOGII PROFESNĚ

Ač se to tak zrovna asi nezdá, patologie vážně je krásná věda o škaredých věcech. Je to obor, který v sobě skrývá samá pozitiva – vaše práce v sobě vždycky zahrnuje trochu detektivního pátrání, vyžaduje obrovské množství znalostí, rozvahu a klidnou hlavu, a především s sebou přináší menší množství lidské interakce a absenci víkendových a nočních služeb 🙂

DOTAZNÍK – RYCHLÉ OTÁZKY

Oblíbená buňka: ta, kterou v tu chvíli zrovna stoprocentně poznám
Oblíbený orgán: ovarium
Oblíbený nádor: teratom
Oblíbený gen: Her-2
Oblíbená translokace: nesnáším je všechny stejně
Oblíbené histologické barvení: PAS
Ranní ptáče nebo noční sova? noční sova (čehož lituji každého ráno, když začne zvonit budík)
Oblíbený film: Serenity
Oblíbená kniha: všechno od Terryho Pratchetta (Carpe jugulum a Malí bohové na prvním místě)
Oblíbený seriál: Buffy the Vampire Slayer, Angel & Firefly
Oblíbený hudební žánr: folk, alternative rock a klasické muzikály, jako pozůstatek z dob skautingu i country
Oblíbené jídlo: indické kari (zejména tikka masala, saag paneer a aloo gobi)
Oblíbené zvíře: kočka (na kočičí srst jsem bohužel extrémně alergická)
Oblíbený sport – aktivně: horská turistika (do úrovně maximálně 200 m.n.m., pak už mám strach z výšek)
Oblíbený sport – pasivně: sledování programů o vaření a pečení (do kuchyně doma často nezabloudím a seriály o pečení dezertů jsou moje alternativa fotbalu)
Oblíbená barva: modrá
Oblíbené roční období: jaro
Oblíbený školní předmět (mimo LF): čeština (zběsile jsem četla už na gymnáziu)
Oblíbený nealkoholický nápoj: espresso tonic s trochou limetky
Oblíbený alkoholický nápoj: mojito v jakékoliv podobě