Učebnice PATOLOGIE

Internetové stránky učebnice PATOLOGIE

MUDr. Petr Škapa, Ph.D.

Je chlapcem zrozeným v hlubokých hvozdech Vysočiny. Na Gymnázium ve Žďáře nad Sázavou zamířil, aby oddálil rozhodnutí, zda se chce živit spíše rukama, nebo hlavou. Dilema přetrvávalo i po úspěšném složení zkoušky dospělosti v květnu 1996, proto nastoupil na medicínu. Vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, stal se patologem a nakonec se živí rukama i hlavou.

Roku 2002 formovala počátek jeho pracovního procesu srpnová záplavová vlna, před kterou se uchýlil do výšin Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole a tam se před velkou vodou úspěšně skrývá dodnes. Pitvání ho kdysi bavilo, nejvíce však za studií, kdy se mohl své zálibě věnovat nepovinně a navštěvoval pitvací kroužek vedený J. Zámečníkem. Nyní už ho toto moc nebaví a věnuje se raději dalšímu svému koníčku, a to bioptické diagnostice a výzkumné činnosti se zaměřením na gynekopatologii. Počínaje rokem 2004 se snaží diseminovat svoje moudra mezi budoucí lékaře v rámci výuky patologie na 2. LF UK v Praze.

Od roku 2009 opakovaně a zcela dobrovolně působil v rozvojových zemích (Ghana, Malawi, Rwanda a Nepál), kde bylo jeho úkolem alespoň na přechodnou dobu doplnit prořídlé stavy tamních patologů a školit místní laboratorní personál. Tam konečně pochopil, že všechno v životě je vlastně jedno a nic nemá smysl.

Je členem Společnosti českých patologů a Společnosti pro klinickou cytologii České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Po určitou dobu byl také členem jisté mezinárodní učené společnosti pro studium vulvovaginálních chorob, ale nechtělo se mu platit nelidské členské poplatky, tak raději provozuje výzkum v tomto oboru na vlastní pěst. Společně se svými klinickými kolegy o tom píše články do časopisů a kapitoly do učebnic.

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ODBORNÉ POČINY

Překonání sebe sama a první pracovní cesta do Afriky.

OSOBNÍ KOMENTÁŘ K UČEBNICI

K ženskému genitálu a k jeho rozmnožovacím funkcím jsem měl vždy intimně blízko, a když mě profesor Zámečník oslovil s nabídkou shrnout svoje cenné zkušenosti do kapitoly týkající se těhotenství v nové učebnici patologie, moje orgány radostí zaplesaly. Recenze stati o ženském pohlavním systému pak byla velmi vítaným bonusem. Na těhotenské kapitole jsem teoreticky i prakticky dlouho a intenzivně pracoval, což však značně nedočkavý profesor Zámečník poměrně nelibě nesl, avšak nakonec se přece jen dočkal.

CO DĚLÁ, KDYŽ NEDĚLÁ

Pokud zrovna nesedím u šroubu optického mikroskopu, snažím se prodloužit si aktivní život horizontální nebo vertikální lokomocí anebo plácáním se na místě na několik způsobů. Jsem pěstitelem low grade i high grade chilli paprik a velkým milovníkem kapsaicinu. Svoje zemědělské výplody kulinářsky zpracovávám. Baví mě vařit i jiné věci než alkaloidy, ale poslední dobou to moc nedělám, protože to pak po sobě musím jíst. Rád čtu v knihách, pokud v noci neupadnu do narkoleptického kómatu. Ráno cestou do šroubárny studuji konzervativní tisk. Miluji cestování, pohyb a hory a nesnáším válení u moře. Jsem energeticky náročný a svou činností zanechávám vysokou uhlíkovou stopu. Uhlíkové neutrality plánuji dosáhnout přibližně okolo roku 2080.

OSOBNÍ KRÉDO/MOTTO

Molón labe!

VZKAZ AKTUÁLNÍM STUDENTŮM PATOLOGIE

To se nemusíte učit, stačí si to jen zapamatovat.

PROČ SE VĚNOVAT PATOLOGII PROFESNĚ

Patologie je krásný lékařský obor plný veselých lidí, kteří se rádi baví o hnusných věcech. Pojďte si s námi povídat! Obor to je klidný, plný soustředěné práce bez rušivých elementů jako je hučící čekárna nebo sestra v přechodu. Při diagnostice se budete spoléhat pouze na sebe a svoje čtyři smysly, ti nejodvážnější z vás využijí dokonce i smyslů pět.

DOTAZNÍK – RYCHLÉ OTÁZKY

Oblíbená buňka: Buňka cibule, protože to byla úplně první buňka, kterou jsem na vlastní patologicko-panenské oči viděl v mikroskopu v hodině přírodopisu na základní škole.
Oblíbený orgán: Vulva i ostatní tkáně ženského těla.
Oblíbený nádor: Zralý ovariální teratom se zrzavými vlasy.
Oblíbený gen: MC1R
Oblíbená translokace: Z pracovny do hospody.
Oblíbené histologické barvení: Kongo červeň, přestože nepochází z Afriky a je to produkt německého chemického průmyslu.
Ranní ptáče nebo noční sova? Noční sova a následně přichcíplé ranní ptáče.
Oblíbený film: Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou.
Oblíbená kniha: Můj poslední výdech.
Oblíbený seriál: The Big Bang Theory.
Oblíbený hudební žánr: Hard and Heavy na rádiu BEAT (dobře se při tom jede po dálnici).
Oblíbené jídlo: Vejce na všechny způsoby.
Oblíbené zvíře: Slepice.
Oblíbený sport – aktivně: Veselé hrátky s velkou činkou a kettlebellem, ashtanga yoga, plavání, bezcílný běh po lesích, lezení po stěně i po ferratách.
Oblíbený sport – pasivně: Na to jsem příliš líný.
Oblíbená barva: Zrzavá.
Oblíbené roční období: Léto (protože mají medici prázdniny).
Oblíbený školní předmět (mimo LF): Sexuální výchova.
Oblíbený nealkoholický nápoj: Pivo.
Oblíbený alkoholický nápoj: Ryzlink rýnský z údolí Mosely s petrolejovým buketem.