Učebnice PATOLOGIE

Internetové stránky učebnice PATOLOGIE

Mgr. et MgA. Andrea Daňková

Vystudovala činoherní herectví na DAMU a sociologii na Univerzitě Karlově v Praze. Pracuje v divadle ABC, Na Jezerce, Bez zábradlí a Na Vinohradech. Má za sebou několik televizních rolích, z nichž mezi nejvýznamnější počiny patří televizní projekty Osmy (J. Strach), Vodník (V. Tauš) a Polda (V. Michálek). Dále je oblíbenou a obsazovanou reklamní herečkou v sousedním Polsku a Anglii. Často také můžete zaslechnout jenom její hlas, protože několikrát do týdne dabuje. Sama je nadšená svou spoluprací s 2. a 3. LF UK, kde pomáhá s výukou Komunikace mediků, a také je pyšná na svou participaci v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze (ÚHKT), kde motivuje a nabírá nové dárce krve. Volný čas nepraktikuje, což její matka ráda označuje za čiré bláznovství nebo jasný důkaz workoholismu.

NEJVĚTŠÍ OSOBNÍ ÚSPĚCHY

Herecký kurz Lee Strasberg v New York City
Hraní s Ivanem Trojanem
Scénické čtení v Národním divadle
Hlavní modelka fotografické výstavy Terezy z Davle (Praha, Tokio, NYC)
To, že si dokážu udržet kamarády i když někdy pracuju 19 hodin denně.

OSOBNÍ KOMENTÁŘ K UČEBNICI

Z řad mediků mám mnoho přátel, a tak mě těší, že konečně vznikla kvalitní učebnice patologie, která jim usnadní studium.

Moje účast na vzniku učebnice se týká spíše jejího křtu. I když mě samozřejmě mrzí (a vnímám to jako zdrcující újmu), že v učebnici chybí kapitola „Herectví a patologie – jak se mohou tyto dva obory vzájemně obohacovat?” …nicméně chápu, že to je ze strany  lékařské obce trochu „hate“ za to, že dosud v české kinematografii nevznikl ani jeden film o patolozích a všechnu slávu na plátně zatím vyžrali jen klinici.

PROČ SE STÁT PATOLOGEM

Všichni patologové, které znám, jsou chytří, vtipní a v pohodě. Můžou jít na oběd do motolské jídelny, a dokonce si ho i v relativním klidu sníst – v porovnání s ostatními lékařskými obory je to v praxi docela benefit.

OSOBNÍ KRÉDO/MOTTO

The most important decision you will ever make is to be in good mood.

DOTAZNÍK – RYCHLÉ OTÁZKY

Oblíbená buňka: neuron
Nejoblíbenější orgán: moje láska se dělí přesně napůl mezi srdcem a ledvinami
Oblíbený nádor: ble
Oblíbená translokace: … jsem herečka
Oblíbený gen: už jsem zmiňovala, že jsem herečka? Moje lékařské „know how“ tkví v amatérském vyšetření stetoskopem, účasti na přednášce „Může pokles hladiny BCR-ABL transkriptu v prvních měsících od zahájení léčby předpovídat odpověď na TKI? “, pochopení symptomů Wilsonovy choroby a především v tom, že neusnu/neomdlím, když mi někdo povídá o svém lékařském výkonu.
Oblíbené histologické barvení: růžové
Ranní ptáče nebo noční sova? Ranní ptáče – spím tak 5 hodin denně max.
Oblíbený film: Tenkrát v Hollywoodu
Oblíbená kniha: Z neznámých důvodů
Oblíbený seriál: Gilmore Girls (No jo no. Jsem holka.)
Oblíbený hudební žánr: všechno, co má melodii
Oblíbené jídlo: Velký burger s hranolkama a domácí majonézou = americká prasárna. A k tomu mražený třešňovo čokoládový dort z  Kauflandu za 120,-Kč. Ale jelikož nás ty kostymérské bestie furt měří a váží, tak si to dopřeju tak max. 10x do roka.  Což mi připomíná další výhodu toho být Patolog – přednosta Vás určitě vážit nebude 😀
Oblíbené zvíře: pes
Oblíbený sport – aktivně: plavání
Oblíbený sport – pasivně: jízda na koni
Oblíbená barva: zlatá
Oblíbené roční období:léto
Oblíbený školní předmět (mimo LF): český jazyk a přestávky
Oblíbený nealkoholický nápoj: kohoutková voda (because every great story start with a glass of cold tap water)
Oblíbený alkoholický nápoj: vodka nebo prosseco (záleží na výdrži okolní společnosti)